Historie

Obec Roketnice (od roku 1924 Rokytnice) se rozkládá v údolí potoka Rokyténka podél silnice Vsetín – Zlín, s přilehlými údolími Amerika a Janišov. Před sloučením se Vsetínem v roce 1949 měla rozlohu 839 ha, 1535 obyvatel a 323 domů. V 70. letech se v Rokytnici začalo budovat rozsáhlé sídliště.

Hasičský sbor v Roketnici u Vsetína byl založen z popudu c. k. Okresního hejtmanství ve Valašském Meziříčí. Byl sestaven přípravný výbor ve složení Jan Švagera, Jan Malý, Jan Hlavatý a Rudolf Šťastný vypracoval stanovy, které byly dne schváleny 26. února 1904. 4. dubna 1904 byla svolána 1. ustavující valná hromada. Prvním velitelem sboru byl zvolen Jan Švagera, náměstkem a jednatelem Josef Vašíček.

V roce 1905 měl sbor již 41 členů. Bylo zakoupeno prvých 6 ručních stříkaček - berlovek. V roce 1907 byla zakoupena první ruční hasičská stříkačka tažená koňmi od firmy Vystrčil a syn. V roce 1929 byla objednána dvoukolová motorová stříkačka s dopravním vozem na zápřah koní a dána do užívání v roce 1930. Skříňový automobil PRAGA RN s kompletní hasičskou výbavou sboru přidělen v roce 1954 a v roce 1960 odebrán. Sbor obdržel nákladní auto T 805 a dvoukolovou stříkačku DS 16. V roce 1978 dostal sbor přívěs PPS 12. Auto T 805 v roce 1995 dosloužilo a bylo nahrazeno starším vozidlem PV3S. Od roku 2010 slouží sboru devíti místný Mercedes Sprinter ke spokojenosti všech členů sboru včetně mládeže.

Stavba 1. zbrojnice v Rokytnici začala v roce 1913 a v následujícím roce byla předána sboru. V roce 1957 byla postavena malá zbrojnice a vodní nádržky v Janišově. Po jednáních na MNV Vsetín se v roce 1958 podařilo prosadit výstavbu nové zbrojnice v Rokytnici, ta byla dokončena a předána do užívání v roce 1960. Z popudu sboru, občanského výboru a složek NF byla v roce 1978 započata v akci Z výstavba kulturního domu přístavbou ke zbrojnici s dokončením v roce 1980. Ve zbrojnici se zbudovala kuchyňka a přistavilo sociální zařízení.  Na půdě byly zřízeny skladovací prostory a klubovna pro mladé hasiče.

Od založení sboru byl kladen důraz na výcvik a připravenost hasičské jednotky k zásahu. Prováděly se cvičení v obci pro zjištění přístupu k vodnímu zdroji, později námětová cvičení. Mezi nejvýznamnější události patří hašení vsetínského zámku 10. srpna 1915, kdy shořela střecha, a došlo ke zřícení 55 metrové věže. Za pomoc při hašení obdržel sbor děkovný dopis od majitele Theodora Thoneta. Členové sboru pomáhali při povodni v srpnu roku 1925. V roce 1936 se členové sboru se svou motorovou stříkačkou podíleli na hašení šestnácti ohňů. Další větší zásahy pak byly povodně v Jasenické Zbrojovce 1988, likvidace následků povodně na Vsetínsku, 6.­-10. července 1997. V posledním období pak v roce 2009 byla pomoc při hašení lesního požáru ve Lhotě u Vsetína.

Začátky sboru nebyly jednoduché. První stříkačky a zbrojnice byly částečně pořízeny z darů a sbírek od občanů, zbytek pak z půjček, za které ručili členové výboru svým majetkem.

Nutno taky připomenout činnost družin samaritánů a trubačů (zajišťovali akceschopnost sboru). V období let 1939-1941 dochází k zatčení a věznění členů sboru za jejich pomoc v boji proti okupantům. Své životy za naši svobodu položili: František Moudrý, Antonín Zeťák a František Chovančík.

Rokytenští hasiči patřili vždy k předním sborům jak v župě, tak později v okrese. Družstvo mužů se pravidelně zúčastňuje obvodových a pohárových soutěží, v roce 1959 a 1976 vyhrálo okresní soutěž, postoupili na kraj a tam skončili na 5. a 4. místě.

Hasiči v Rokytnici patřili a stále patří k aktivním dobrovolným složkám. Pořádali hasičské plesy, výlety, kácení máje a dětské dny. Některé z těchto aktivit sbor vykonává do dneška.

Práce s mládeží v Rokytnici spadá do roku 1954. Prvním a dlouholetým vedoucím byl Jaroslav Sušeň. V roce 1971, pod vedením Josefa Muchy vyhráli žáci okresní soutěž a reprezentovali náš okres na setkání deseti nejlepších žákovských družstev z celé tehdejší ČSSR ve Velkých Karlovicích a umístili se na 2. místě. Od září 1971 se žáci pravidelně účastnili hry Plamen. V následujících letech žáci třikrát zvítězili v okrese a postoupili na kraj. Nejlepší umístění na kraji bylo 3. místo hry Plamen 76. Od roku 1980 byla mládež pod úspěšným vedením Bedřicha Záruby. V roce 1983 mladí hasiči vyhráli krajské kolo a na celostátním v Hradci Králové se umístili na pěkném 2. místě, a to ve složení: Radek Kučera, Tomáš Mlčoch, Karel Hajdík, Petr Trochta, Martin Orság, Dušan Kotrla, Zdeněk Cuha, Daniel Sedláček, Miroslav Slovák, Lubomír Kulíšek (Liptál), Jaroslav Hruška (Liptál). Družstvo dorostu bylo založeno v roce 1979 pod vedením Josefa Muchy, pětkrát po sobě vyhrálo okresní soutěž a postoupilo na kraj. Třikrát se umístili na 2. místě a jednou vyhráli.

V roce 2000 bylo založeno družstvo žen, a to Lucií Kožehubovou a Kateřinou Blinkovou. Během několika let se úspěšně zúčastnily mnoha soutěží. V roce 2002 tyto členky po 12 letech obnovily činnost družstva mladých hasičů.

Mezi významné osobnosti sboru patří Jaroslav Sušeň - velitel sboru, zakladatel žákovského družstva a 70 let aktivní člen ve sboru, Jan Bělíček - zasloužilý hasič, starosta sboru, okrsku a okresní funkcionář a Josef Mucha, zasloužilý hasič a starosta sboru.

Sbor a všichni jeho členové přistupují k hasičské činnosti jako k výsadě a životnímu poslání. Snaží se zdokonalovat své schopnosti, dovednosti a také technické vybavení sboru. To vše je nutné pro ochranu majetku a zdraví občanů při živelných pohromách a požárech. Velkou naději sbor vkládá do přípravy a fungování družstva mladých hasičů, který představuje budoucí kvalitní fungování sboru.